După cinci luni de furăciuni valoroase, s-a ales și cu o „brățară” pe ambele mâni

Un bărbat, din comuna Vața de Jos, a  furat din locuințele a două persoane, la care lucra ocazional în gospodărie, mai multe bijuterii. Bărbatul, în vârstă de 42 de ani, acționa când  proprietarii erau plecați de acasă. Potrivit polițiștilor, valoarea pagubei se ridică la aproximativ 40.000 de lei.

„În data de 8 aprilie 2025, polițiștii din cadrul Formațiunii de Investigații Criminale Hațeg au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a unui bărbat în vârstă de 31 de ani, din comuna Vața de Jos, bănuit de comiterea a două infracțiuni de furt.

Din cercetări, polițiștii au stabilit că, în perioada noiembrie 2024 – aprilie 2025, acesta ar fi sustras mai multe bijuterii din aur, în valoare totală estimată la 40.000 de lei, profitând de faptul că proprietarii locuințelor nu se aflau acasă. Bunurile aparțineau a două persoane vătămate din Hațeg, care i-au oferit găzduire în această perioadă, în schimbul prestării unor activități în gospodărie.

Bărbatul a fost reținut de către polițiști pentru 24 de ore și urmează să fie prezentat magistraților, în vederea dispunerii măsurilor legale care se impun.

Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea întregii activități infracționale a bărbatului”, precizează IPJ Hunedoara.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *