Pentru a patra oară, Spania câștigă Campionatul European de Fotbal, învingând reprezentativa Angliei, cu scorul de 2 -1

Reprezentativa Spaniei a câştigat, duminică, pentru a patra oară Campionatul European de fotbal, învingând în finala Euro 2024, la Berlin, cu scorul de 2-1, selecţionata Angliei. Spaniolii au mai câştigat trofeul în 1964, 2008 şi 2012.

Pe Olympiastadion, din Berlin, spaniolul Lamine Yamal a mai stabilit un record odată cu titularizarea în meciul din această seara, devenind cel mai tânăr jucător prezent într-o finală de Campionat Mondial sau European, la numai 17 ani şi o zi. Pe teren, prima repriză a fost una a defensivelor, fără ocazii mari. Prima şansă reală de gol a venit în minutul 45, când Phil Foden a reluat din careu, din unghi, dar Unai Simon s-a aflat pe traiectoria balonului şi a respins. Imediat după pauză, în minutul 47, cei doi puşti din echipa Spaniei au creat faza prin care ibericii au deschis scorul. Lamine Yamal a primit în terenul englezilor, a înaintat şi a pasat perfect pentru Nico Williams, iar acesta a înscris cu stângul, din careu.

După numai două minute, Nico i-a trimis lui Dani Olmo, aflat în centrul careului şi jucătorul lui RB Leipzig a şutat puţin pe lângă poarta lui Pickford. Nico Williams a trimis pe lângă poartă în minutul 55 şi englezii păreau că nici nu ieşiseră de la vestiare. Bellingham a şutat la poarta lui Unai Simon în minutul 64, iar Pickford a scos şutul lui Yamal, în minutul 67. Anglia a egalat în minutul 73, prin şutul din afara careului al lui Cole Palmer, din pasa lui Bellingham. Pickford a respins apoi şutul din careu al lui Yamal, în minutul 82, iar spaniolii au trecut din nou la conducere în minutul 87, la golul lui Oyarzabal. Englezii au trecut pe lângă egalare în minutul 90, când Unai Simon a respins la lovitura de cap a lui Declan Rice, faza a continuat şi Dani Olmo a respins de pe linia porţii şutul lui Guehi.

Spania s-a impus în cele din urmă cu 2-1 şi ibericii câştigă cel de-al patrulea titlu continental după cele din 1964, 2008 şi 2012. Englezii se află la cea de-a doua finală europeană ratată, după cea din 2021.

SPANIA: Unai Simon – Dani Carvajal, Le Normand (Nacho 83), Laporte, Cucurella – Rodri (Zubimendi 46), Fabian Ruiz – Yamal (Merino 89), Dani Olmo, Nico Williams – Alvaro Morata (Oyarzabal 68). SELECŢIONER: Luis de la Fuente

ANGLIA: Pickford – K. Walker, Stones, Guehi – B. Saka, Mainoo (C. Palmer 70), Rice, Shaw – Foden (Toney 89), Bellingham – Kane (O. Watkins 61). SELECŢIONER: Gareth Southgate

Cartonaşe galbene: Dani Olmo 31 / Kane 25, Stones 53, O. Watkins 90+1

Arbitri: François Letexier – Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni (toţi din Franţa) – Szymon Marciniak (Polonia)

UPDATE –

Este 201 pentru Spania. A readus în avantaj Spania Oyarzabal, în minutul 86.

UPDATE –

Anglia a egalat prin Palmer, în minutul 73.

UPDATE –

Spaniolii conduc cu 1-0. A marcat Nico Williams, în minutul 47, dintr-o pasă de la Yamal.

UPDATE –

La pauză, scorul este 0-0.

Lamine Yamal a stabilit recordul de cel mai tânăr jucător care evoluează într-o finală de Campionat European. Yamal are 17 ani şi o zi.