În weekendul care a trecut, aproape 700 de șoferi au fost testați, în trafic

La sfârșitul săptămânii trecute, au fost efectuate 690 de testări pentru determinarea consumului de alcool.
În cazul a 14 dintre conducătorii auto, a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule, întrucât aparatele etilotest au indicat valori pozitive, iar în 6 cazuri, aparatele au înregistrat niveluri de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, pentru aceste situații fiind întocmite dosare de cercetare penală, iar conducătorii auto au fost conduși la unități medicale pentru prelevarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
 În cazurile în care valorile indicate de aparatul etilotest s-au încadrat în limita contravenției, au fost aplicate amenzi, iar ca și măsură compelementară, respectivii șoferi au devenit pietoni pentru o perioadă de 90 de zile.
De asemenea, în cadrul activităților, 43 de conducători auto au fost testați pentru a se stabili dacă se aflau sub influența unor substanțe psihoactive.
Activitățile polițiștilor implicați un efort constant și coordonat pentru creșterea gradului de siguranță rutieră în județul Hunedoara. Aceste acțiuni demonstrează determinarea structurilor de poliție de a combate cu fermitate comportamentele iresponsabile în trafic, contribuind astfel la protejarea vieților și bunurilor cetățenilor.
Polițiștii le recomandă participanților la trafic să adopte o conduită responsabilă, pentru un mediu rutier sigur pentru toți.
IPJ Hunedoara

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *